Cysta pod kolanem - zrezygnować z ćwiczeń? [Porada eksperta]

2014-10-02 22:40

Zaczęłam ćwiczyć jakoś trzy miesiące temu. Wykonywałam wypady, przysiady, wyskoki ( trzy, cztery razy w tygodniu) i dwa razy w tygodniu biegałam (najwyżej 3km). Zawsze starałam się rozciągać i rozgrzewać przed treningiem. Rozciągałam się także po treningu. Jednak chyba rozgrzewka czy rozciąganie było za krótkie czasami. Tak przynajmniej przypuszczam, bo na początku września zaczęło pobolewać mnie prawe kolano i miałam mały problem z wyprostowaniem. Od momentu pojawienia się bólu przestałam ćwiczyć i nie wykonuję ćwiczeń do tej pory. Jeździłam tylko dwa razy na rowerze i byłam raz na basenie. Ból, o którym wcześniej wspomniałam nie sprawiał większych problemów. W okolicach drugiego tygodnia września zaczęło mnie trochę boleć drugie kolano, ale gdzieś z przodu. Był to także lekki ból, nie sprawiający kłopotów przy poruszaniu się. Postanowiłam jednak udać się do lekarza rodzinnego i ten stwierdził, że mam niewielką cystę pod prawym kolanem i skierował do ortopedy. Ortopeda mnie uspokoił, że nie ma się czym martwić, bo cysta jest niewielka i mam się ruszać jak do tej pory i nie muszę rezygnować z ćwiczeń. Dodatkowo przepisał Fastum, który stosowałam tydzień, gdyż według ulotki taki okres powinno trwać leczenie. Po tej maści ból praktycznie całkowicie ustąpił. Zakończyłam jej stosowanie we wtorek (30.09). W obydwu kolanach (już bardzo rzadko), odczuwam lekkie rwanie. Wczoraj wieczorem było to w prawym. Czy moje objawy mogą też świadczyć o naciągnięciu mięśni? Nadal nie rozpoczęłam ćwiczeń z obawy, że mogą mi zaszkodzić. U mnie w miejscowości rozpoczynają się zajęcia z zumby i chciałabym na nie chodzić. Są raz w tygodniu i trwają godzinę. Czy nie ma żadnych przeciwwskazań, żebym w nich uczestniczyła? Czy nie spowoduje to, że cysta będzie mi się powiększać albo kolana bardziej zaczną boleć? Myślałam też, żeby po takiej przerwie od ćwiczeń rozpocząć lekką gimnastykę (rozciąganie, rozgrzewka, lekkie ćwiczenia nieobciążające kolan). Czy może mi pan polecić kilka ćwiczeń, które nie powinny mi zaszkodzić? Ile czasu powinno się przeznaczyć na rozciąganie i rozgrzewkę? Czy najpierw wykonuje się rozciąganie czy rozgrzewkę?

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Bardzo dobrze, że udałaś się na konsultację do ortopedy. Cystę należy mieć pod kontrolą. Co do objawów, które opisałaś - mogą one świadczyć o przetrenowaniu albo o nie do końca prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. Proponuję udać się do fizjoterapeuty, aby ocenił twój narząd ruchu i zidentyfikował najsłabsze ogniwa mogące w przyszłości predysponować do urazów. Wtedy podejmiecie decyzję, czy zajęcia zumby będą dla ciebie. Co do konkretnych ćwiczeń: niestety, nie widząc twojego układu ruchu nie jestem w stanie podać ci gotowych ćwiczeń. Co do rozgrzewki i rozciągania: z założenia prawidłowa rozgrzewka funkcjonalna powinna trwać od 15-25 minut w zależności od jej rozbudowania. W niej powinno być zawarte (jeden z 6 etapów rozgrzewki) rozciąganie dynamiczne (jako rozgrzanie i uelastycznienie układu mięśniowo-powięziowego przed wysiłkiem). Rozciąganie statyczne wykonuje się dopiero po ćwiczeniach, aby rozluźnić mięśnie. Resztę powinien ci dokładnie wyjaśnić fizjoterapeuta.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza